а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рубеола

(едн.) рубеолата
Вид збор: Именка, женски род
Заразна болест што се јавува начесто кај децата, вид сипаници со црвени печати на телото.
Латински: Rubeola Англиски: measles
Употреба: Медицина