а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ружа

ружаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20820
1. Обично за коњ - спрема, токми, седла.
Англиски: saddle
Примери:
Луѓе се берат, коњи се ружаат.
2. (се ружа) Се спрема, се токми.
Англиски: prepare
Примери:
Се ружаат за пат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК