а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руинира

руинираат; руинирал; руиниран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 32452
1. Урне, урива нешто, сруши, руши.
Англиски: ruin Албански: ruinoj, prish, rrënoj
Примери:
Живееја како дивјаци и го руинираа станот.
2. Наштети, наштетува на здравјето.
Англиски: damage Албански: shkatërroj, prish
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со пушењето си го руинира здравјето.