а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руно

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11381
Овча кожа со волната или само волната острижена и задржана цела.
Англиски: fleece
Примери:
Јагнето се познава по руното.
златно руно
Изрази
(разг.) Прави од влакно - руно, (од мува прави слон).
(посл.) На мрзлива овца руното и тежи.