а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рунтав

рунтави
Вид збор: Придавка
Ранг: 13684
1. За животно - што има густа и долга волна или козина.
Англиски: woolly
Примери:
рунтаво куче
2. Што е со долги и густи кадрави влакна.
Англиски: woolly
Примери:
рунтава опашка
рунтави гради
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК