а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рупија

мн. рупии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44165
Парична единица во Индија, Пакистан и некои други источни земји.
Англиски: rupee Албански: rupje
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК