а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рутина

мн. рутини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14012
1. Робување на шаблон, на установени правила и навици.
Англиски: routine Албански: rutinë
2. извежбаност, опитност, вештина
Англиски: experience Албански: rutinë, eksperiencë
Примери:
Млад е, уште нема рутина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи