а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

руши

рушат; рушете; рушев, рушеа; рушел, рушејќи, рушење, рушив; рушија; рушил; рушен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5184
1. Претвора во урнатини, соборува, урива.
Англиски: demolish Албански: demolon
Примери:
Денеска ќе ја рушат куќата.
2. За здравје - сосипува, уништува.
Англиски: damage Албански: dëmton
Употреба: Преносно значење
Примери:
Алкохолот го руши здравјето.
3. растројува, уништува
Англиски: destroy Албански: shkatëron
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оваа негова постапка ги руши сите планови.
4. (се руши) Се претвора во урнатини.
Англиски: ruin Албански: shkatëron
Примери:
Се руши целиот град.
5. (се руши) се уништува, се сосипува, се растројува
Англиски: shatter Албански: shkatëron
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сега дури се рушат сите наши надежи.