а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рѓоса

рѓосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27652
1. (’рѓоса) Се покрие со ’рѓа.
Англиски: rust
Примери:
Ако остане на дожд, ќе ’рѓоса.
2. (’рѓоса) Стане нечист, не одржува хигиена.
Англиски: dirty
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кошулата му ’рѓосала.