а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саат

мн. саати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1593
1. Единица за време рамна на дваесет и четврти дел од деноноќието.
Англиски: hour Турски: saat Албански: orë
Употреба: Разговорно
Примери:
Се вратија по неколку саати.
Се бореле токму три саати.
Половина (пол) саат.
(разг.) Му дојде саатот.
Со саати.
2. часовник
Англиски: watch Албански: orë
Употреба: Разговорно
Примери:
Тате му купи саат за родениот ден.
Саатот е точен. Саатот оди напред.
Златен саат.
Ѕиден саат. Џебен саат.
Стрелката на саатот.
(разг.) Виде (разбра) колку е саатот.
Точен е како саат.
3. момент
Англиски: moment Албански: moment
Употреба: Разговорно
Примери:
Од тој саат му поминале болките.
Во овој саат.
Во истиот саат.
4. Мера за пат.
Англиски: hour Албански: orë
Употреба: Разговорно
Примери:
Селото е далеку два саати.