а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сабат

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26301
Празник во Јудаизмот, од петок навечер до сабота навечер, одреден за одмор и ритуали.
Англиски: Sabbath, Shabbat
Употреба: Религија
Изведенки
сабатен прид.
сабатниот