а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

садака

(едн.) садаката
Вид збор: Именка, женски род
милостина
Англиски: alms Турски: sadaka
Употреба: Разговорно
Примери:
(посл.) Садаката - богу заем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК