а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сади

садат; садиме; садев, садевме; садел, саделе; саден
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5171
1. Става семе, садница во земја.
Англиски: plant Албански: mbjell
Употреба: Земјоделство
Примери:
Садила само цвеќиња.
Сади пиперки, компир, лозје
Сади дрвја.
2. квачи (јајца)
Англиски: hatch Албански: klloçitje
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи