а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саказ

мн. сакази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34175
Смола од мастика.
Англиски: mastix Турски: sakız Албански: çamçakëz
Употреба: Архаизам , Ботаника
Примери:
Џвака саказ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК