а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сакатник

мн. сакатници
Вид збор: Именка, машки род
сакат човек
Англиски: disabled man
Употреба: Архаизам , Медицина
Примери:
(нар. поез.) Ти се молам, младо ти патниче, / подари ме мене сакатника.