а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сакрален

сакрални
Вид збор: Придавка
Ранг: 15665
Што припаѓа, што се однесува на верски обреди.
Англиски: sacred
Употреба: Религија
Примери:
Иконите имаат големо сакрално занчење.
сакрална градба, сакрални теми
Изведенки
сакралност ж.