а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саксиче

мн. саксичиња
Вид збор: Именка, среден род
саксија
Англиски: flowerpot
Употреба: Деминутив
Изведенки
1. саксиица ж.
дем.
2. саксиичка ж.
мн. саксиички
дем.