а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саксија

мн. саксии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6613
Сад од глина за одгледување цвеќе.
Англиски: flowerpot Турски: saksı
Примери:
Саксија со сардела.
Покрај прозорецот имаше наредено саксии.
Изрази
(разг.) Не растел во саксија - не е во изолација, без пристап до информации.
Изведенки
саксиски прид.
саксискиот
Пример: саксиско цвеќе