а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сак

мн. сакови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12475
1. Мрежа за фаќање риба,
Англиски: net Албански: rrjetë
2. Торба за на пазар.
Англиски: sack Албански: strajcë, torbë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК