а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саламура

саламурата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34419
Солена вода во која се држи месо, риби, сирење и сл.
Англиски: brine Турски: salamura Албански: shëllirë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Стави во саламура.