а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сала

мн. сали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2639
Пространа просторија за приредби.
Англиски: hall Албански: sallë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во свечената сала.
Сала за играње.
Изложбена сала.