а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салдиса

салдисаат
Вид збор: Глагол, свршен
испрати, прати, однесе
Англиски: send Турски: salmak
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги салдиса децата и сега е спокоен.