а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салинитет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Степен на содржината на сол во морската или во езерската вода, изразен во промили или во проценти; соленост.
Англиски: salinity
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК