а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салицилен

салицилна
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на салицил.
Англиски: salicylic
Употреба: Медицина , Хемија
Примери:
Салицилна киселина.
Изведенки
салицилов прид.
Пример: Салицилова киселина