а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салон

мн. салони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3123
1. Голема просторија за приредби, сала.
Англиски: saloon Француски: salon Албански: sallon
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во салонот на театарот.
2. гостинска соба
Англиски: lounge Француски: salon Албански: dhomë pritjeje
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Ги прими во убаво уредениот салон.
3. Литературен или општествено-политички кружок за тесен круг луѓе во буржоаските земји.
Англиски: circle Француски: salon Албански: rreth, sallon
Примери:
Литературен салон.
4. Работни простории на угледен фризер, кројач и сл.
Англиски: parlor Француски: salon Албански: sallon, atelje
Употреба: Економија
Примери:
Салон за дами.
Кројачки салон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК