а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сало

мн. сала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6618
1. Маст добиена по топењето на мрсните делови од месото на свиња; свињска маст.
Англиски: lard Албански: sallo, dhjamë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Салото го чува во канти.
Колачиња со сало.
2. Мас на трбушката од свиња.
Англиски: bacon Албански: proshutë
Употреба: Гастрономија
3. Дебелина натрупана околу одделни делови на телото на човека.
Англиски: flab Албански: dhjamë, celulit
Употреба: Анатомија
Примери:
Салото во вратот како да го душеше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК