а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салтанат

мн. салтанати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27488
сјај, раскош, луксуз
Англиски: luxury Турски: saltanat
Употреба: Разговорно
Примери:
Го пречека со големи салтанати.
(разг.) Продава салтанати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК