а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салфета

мн. салфети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18759
Крпа што се употребува при јадење.
Англиски: napkin Француски: serviette Албански: pecetë, servietë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК