а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самари

самарат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Става самар на животно.
Англиски: saddle Албански: vë samar
Примери:
Самари магаре.
2. Прави некого будала.
Англиски: fool Албански: bëj dikë budalla
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
До кога тебе ќе те самарат?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК