а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самица

мн. самици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6929
1. За жена самец.
Англиски: single Албански: e singël
Примери:
Кај нив живееше една самица.
2. Ќелија в затвор во која затвореникот лежи сам.
Албански: birucë, celulë burgu
Употреба: Правда
Примери:
Многу пати беше фрлан в самица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК