а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самовила

мн. самовили
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4156
1. Според народното верување - митолошко женско суштество што живее по шумите и планините.
Англиски: fairy Албански: zanë
Употреба: Митологија
Примери:
Ние сме три сестри, три самовили.
2. Вид пеперутка.
Латински: Bombyx pavonia Албански: lloj fluture
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи