а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саморегулира

(се) саморегулираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се регулира самиот себеси.
Примери:
Медиумите треба да се саморегулираат.
Изведенки
саморегулирање ср.
Пример: медиумско саморегулирање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК