а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самороден

самородна
Вид збор: Придавка
Ранг: 21699
1. чист
Англиски: pure
Употреба: Ретко
Примери:
Самородно злато.
2. За дарба - природен, кој се развива без дејството на образованието.
Англиски: talented
Употреба: Ретко
Примери:
Самороден мајстор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК