а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самосвест

самосвеста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8033
Јасна свест за својата сушност, своите својства, квалитети и сл.
Англиски: self-awareness
Примери:
Национална и политичка самосвест.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК