а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самоубие

(се) самоубијат; самоуби
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12051
Изврши самоубиство
Англиски: suicide
Примери:
Се обидел да се самоубие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи