а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самум

Вид збор: Именка, машки род
Tопол сув ветер; песочна бура во пустините на Азија и Африка.
Англиски: sandstorm Турски: semum Албански: stuhi rëre
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК