а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самур

мн. самури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56560
1. Вид сибирска невестулка со скапо крзно.
Латински: Martes zibellina Англиски: sable Албански: shqarth
Употреба: Зоологија
2. Кожата од ова животно.
Англиски: sable Албански: lëkurë shrarthi
Примери:
Бунда од самур.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК