а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

самур

Види и: самур (м.)
Вид збор: Придавка
Кој е од самур.
Англиски: sable
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Самур-калпак, капа од самур.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК