а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санаториум

мн. санаториуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14510
Установа за лекување и одмор.
Англиски: sanatorium
Употреба: Медицина
Примери:
Санаториум за болни од туберкулоза.
Детски санаториум.