а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санација

мн. санации
Вид збор: Именка, женски род
1. излекување, оздравување
Англиски: healing Албански: sanim, shërim
Употреба: Медицина
2. Оздравување во стопанска и друга смисла.
Англиски: repair Албански: sanim, riparim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Санација на финансиската состојба на земјата.
Санација на оштетените згради.