а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сандалија

мн. сандалии
Вид збор: Именка, женски род
1. стол
Англиски: chair Турски: sandalye Албански: sandali, karrigë
Употреба: Разговорно
Примери:
Убави дрвени сандалии.
2. сандала
Англиски: sandal Албански: sandale
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК