а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сандаловина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Сандалово дрво - добиено од тропско растение со миризливо дрво.
Латински: Santalum album Англиски: sandalwood Албански: dru sandali
Употреба: Ботаника
2. Парфем или темјан добиен од тропско растение со миризливо дрво.
Албански: parfum sandali
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК