а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санира

санираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 28451
1. Излекува, лекува некого.
Англиски: rehabilitate Албански: sanoj, shëroj
Употреба: Медицина
Примери:
Неговите рани се санирани.
2. Изврши, врши санација на нешто.
Англиски: redevelop Албански: sanoj, riparoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите станови треба да ги санира нашето претпријатие.
Кој ќе ни ја санира загубата?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК