а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санитарен

санитарна
Вид збор: Придавка
Ранг: 16729
Сврзан со остварувањето на здравствени мерки или со надзорот над нивното исполнување, здравствен, хигиенски.
Англиски: sanitary
Примери:
Санитарна инспекција.
Санитарен јазол.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК