а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санитет

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41458
1. Јавни установи за чување на здравјето, здравство.
Англиски: Health Service Албански: Shërbimi shëndetësor
Употреба: Медицина
2. Војник болничар.
Англиски: paramedic Албански: sanitet
Употреба: Медицина