а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санкционира

санкционираат; санктионирал; санкциониран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22726
Даде, дава санкција на нешто, одобри, одобрува, прифати, прифаќа.
Англиски: sanction
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК