а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санкција

мн. санкции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9355
1. Во правото - потврдување на некој акт од страна на виша инстанца.
Англиски: sanction Албански: sanksion
Употреба: Правда
2. Казнени мерки за нарушување на законот; во меѓународното право - систем на казнени мерки што се применуваат на оние што ги кршат меѓународните договори.
Англиски: sanction Албански: sanksion
Употреба: Дипломатија , Правда
Примери:
Економски, воени санкции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК