а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санскритски

санскритскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40907
Кој се однесува на санскрит; напишан на санскрит.
Употреба: Лингвистика
Примери:
санскритски јазик
санскритски ракопис
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК