а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

санта

мн. санти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17544
Големо парче лед што плови по морската површина.
Англиски: iceberg
Примери:
Да внимаваме нашиот брод да не се судри со залутана санта мраз.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК