а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сарачница

Види и: сарач (м.)
мн. сарачници
Вид збор: Именка, женски род
Сарачки дуќан.
Албански: dyqan saraçiu
Употреба: Архаизам , Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК